Rola EMAS w gospodarce o obiegu zamkniętym
|
|||
O konferencji |
Program |
Rejestracja |
Kontakt |
31 maja 2017 r. w Warszawie odbyła się konferencja "Rola EMAS w gospodarce o obiegu zamkniętym", organizowana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Celem wydarzenia było propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju zgodnie z wymaganiami systemu ekozarządzania i audytu (EMAS), w myśl koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Partnerzy i przedstawiciele organizacji zarejestrowanych w EMAS przedstawili swoje doświadczenia i przykłady dobrych praktyk wspierania przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Ministerstwa Rozwoju, a także przedsiębiorstw zainteresowanych zrównoważonym rozwojem i gospodarką o obiegu zamkniętym oraz firm doradczych, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego i firm zarejestrowanych w systemie EMAS.
Konferencja była częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju (ESDW) oraz EU Green Week organizowanego przez Komisję Europejską.
Komisja Europejska ogłaszając 2 grudnia 2015 r. koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym dała podmiotom gospodarczym jasny sygnał, że jednym z priorytetów Unii Europejskiej w najbliższych latach będzie wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi w celu pełnego wdrożenia zasady zrównoważonego rozwoju. Nowy pakiet zmian legislacyjnych ma zapewnić Europie stały i zrównoważony rozwój w perspektywie wieloletniej. Poza zmianami w unijnych dyrektywach i rozporządzeniach ważną rolę w przejściu na nowy model gospodarczy mają zapewnić dobrowolne narzędzia ochrony środowiska, a wśród nich mający największe znaczenia dla biznesu system ekozarządzania i audytu (EMAS).
EMAS to coś więcej niż przestrzeganie wymogów prawnych ochrony środowiska czy limitów emisyjnych. Organizacje rejestrujące się w systemie wykazują niestandardowe zaangażowanie w działania prośrodowiskowe, pokazując tym samym, że kultura zrównoważonego rozwoju jest wbudowana w struktury ich zarządzania. Dzięki temu EMAS może odegrać kluczową rolę w zachęcaniu biznesu do przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym, pokazując korzyści jakie już dzisiaj odnoszą organizacje zarejestrowane w systemie.